Gränges: Rekordvinsten döljer svagheterna

Gränges har sålt mer aluminium elva kvartal i rad och tjänar rekordmycket. Men tre fjärdedelar av vinsten kommer från USA, där fabrikerna är fulla. Den tillgängliga kapaciteten finns i Europa och Asien, där varje ton ger en fjärdedel så mycket vinst.

Granges 2

Idag, 15:03

Gränges
Börskurs: 172,00 kr
Antal aktier: 106,3 m
Börsvärde: 18 288 Mkr
Nettoskuld: 4 987 Mkr
VD: Jörgen Rosengren
Ordförande: Fredrik Arp

Gränges (172 kr) gör tunna band, plåt och folie av aluminium. Det sker i valsverk, fabriker där aluminium pressas till tunna skivor. Främsta användningsområdet är material till värmeväxlare i bilar och luftkonditionering.

Gränges har sju produktionsanläggningar, tre i USA, två i Kina och två i Europa. Tillsammans kan de tillverka 800 000 ton om året. De senaste tolv månaderna sålde bolaget 634 000 ton och gjorde ett rörelseresultat på drygt 2 mdr kr.

Gränges säljer egna produkter, men tar betalt i två delar: metallen, som förs vidare till kunden, och ett förädlingspris per ton. Det är förädlingspriset Gränges lever på.

Omsättningen består till två tredjedelar av aluminium som kunderna betalar för. Omsättningen följer därför metallpriset mer än affären. Vi fokuserar därför analysen på vad Gränges tjänar på varje ton aluminium samt avkastningen på bolagets sysselsatta kapital i olika regioner.

Gränges har ingen tydlig huvudägare. Fjärde AP-fonden är störst med 9% av aktierna, följd av AFA Försäkringar med 7%. VD Jörgen Rosengren äger aktier för 37 Mkr medan styrelseordförande Fredrik Arp äger aktier för drygt 2 Mkr.

Afv:s huvudscenario
2025
2026E
2027E
2028E
Omsättning
28 362
35 736
37 523
39 024
 - Tillväxt
+20,7%
+26,0%
+5,0%
+4,0%
Rörelseresultat
1 614
2 114
2 326
2 498
 - Rörelsemarginal
5,7%
5,9%
6,2%
6,4%
Resultat efter skatt
1 015
1 424
1 547
1 736
Vinst per aktie
9,55
13,40
14,50
16,30
Utdelning per aktie
3,40
4,40
5,00
5,40
Direktavkastning
2,0%
2,6%
2,9%
3,1%
Avkastning på eget kapital
10%
13%
12%
12%
46%
44%
42%
40%
2,5x
2,3x
1,6x
1,0x
18,0x
12,8x
11,9x
10,6x
14,4x
11,0x
10,0x
9,3x
0,8x
0,7x
0,6x
0,6x

Amerika är viktigaste marknaden

Fabrikerna i USA stod för 38% av volymen men nästan 75% av vinsten under de senaste tolv månaderna. För ett år sedan kom drygt 65% av rörelseresultatet från USA.

Att USA bär vinsten är ledningens förtjänst. Gränges köpte anläggningarna från konkursade aluminiumbolaget Noranda 2016 för 324 MUSD, knappt 2,8 mdr kr. Ytterligare investeringar har gjorts sedan dess. I dag ger regionen 28% avkastning på 5,9 mdr kr i sysselsatt kapital.

Region, R12M
Kapacitet,
tusen ton
Utnyttjande
Resultat per ton,
kr
Avkastning på
sysselsatt kapital
Sysselsatt
kapital, mdr kr
Americas
260
95%
6 400
27,7%
5,9
Europa
260
80%
1 600
5,1%
6,9
Asien
280
70%
1 400
6,2%
5,1
Utnyttjandet är Afv:s ungefärliga uppskattning, eftersom volymen per region också innehåller leveranser mellan regionerna.

I Amerika tjänar Gränges 6 400 kr per ton. I Europa är det 1 600 kr och i Asien 1 400 kr. I Europa och Asien har Gränges 12 mdr kr investerat, vilket motsvarar nästan 70% av det totala sysselsatta kapitalet. Där ger pengarna knappt 6% i avkastning per år. Det är lågt och täcker knappast kapitalkostnaden.

Skillnaden beror främst på priset, inte på att fabrikerna i USA har bättre beläggning. Det syns på två sätt. Rörelseresultatet per ton i USA steg från 4 800 till 7 700 kr på ett år, trots att fabrikerna var nästan fulla redan innan. Och Europa har högre utnyttjande än Asien, men tjänar ungefär lika lite per ton. Det betyder att det inte räcker att fylla fabrikerna i Europa och Asien för att lyfta vinsten.

Rörelsen i Asien har dessutom haft problem. I maj brann det i en anläggning i Kina, och försäljningsvolymen föll 12% i tredje kvartalet. Utnyttjandet på 70% är därför lägre än normalt. Men bortfallet gällde främst industriprodukter med låg marginal, och asiatiska rörelsen gick svagt redan före branden.

Nyckeltal
Mål
R12M
Avkastning på sysselsatt kapital
Minst 15%
12,6%
Ebit-tillväxt
Minst 10%
28%
Nettoskuld/Ebitda
1–2x
1,7x
Utdelning
30–50%
36%

Sedan vår förra analys (juni 2025) har avkastningen på kapitalet stigit från 11,7% till 12,6%. Men trots rekordvinsten är det en bit kvar till målet på minst 15%.

Bolag,
Avkastning på sysselsatt kapital %
2020
2021
2022
2023
2024
2025
R12M
Gränges (globalt)
7,7
8,8
10,2
13,4
11,8
11,7
12,6
Constellium (globalt)
7,7
14,0
10,4
12,2
8,6
13,8
22,5
AMAG (Europa)
2,8
10,7
14,4
8,2
6,6
4,4
7,0
Kaiser Aluminum (USA)
9,6
3,8
1,5
7,0
6,0
9,0
15,9

Jämfört med andra valsverk framstår Gränges ganska medelmåttigt för oss. Constellium och Kaiser har exempelvis gått förbi det senaste året och visar att det går att prestera bättre än Gränges.

Rekord i USA

I år är det som sagt Amerika som står för lyftet. Rörelsevinsten per ton steg från 4 800 kr i tredje kvartalet i fjol till 7 700 kr i år.

En del är bolagets egen förtjänst. Gränges vinner kunder från konkurrenterna, och försäljningen i segmentet klimatsystem steg 22% i tredje kvartalet. Kylning av datacenter stod för 4% av volymen i regionen 2025 och väntas ungefär fördubblas i år.

Men mycket av lyftet beror på saker Gränges inte styr över, och flera av dem är tillfälliga:

  • Tullarna. USA tar ut 50% tull på aluminiumprodukter sedan juni 2025, och sedan april 2026 på hela varans värde. Kinesisk legeringsplåt har dessutom straffavgifter på minst 100%.
  • Konkurrentens bränder. Två bränder i konkurrenten Novelis anläggning utanför New York stoppade produktionen från hösten 2025 till juni 2026. Det stramade åt utbudet av plåt i USA under vintern och våren.
  • Skrotet. Bättre marginal på köpt skrot gav koncernen cirka 70 Mkr av resultatökningen i tredje kvartalet. Det motsvarar drygt en tredjedel av resultatlyftet. I fjärde kvartalet väntar bolaget bara 30 Mkr.

Mer konkurrens är också på väg. Steel Dynamics nya valsverk i Mississippi håller på att växla upp och Novelis startar ett nytt verk med kapacitet för 600 000 ton per år i Alabama under 2027. Inget av dem siktar på Gränges nisch. De ska främst göra plåt till dryckesburkar och bilar. Men båda bygger på återvunnet aluminium och behöver mycket skrot. Vi tror därför att konkurrensen märks först i inköpen, där Gränges tjänat bra i år.

Tillgänglig kapacitet där den ger minst

Försäljningsvolymen av aluminium har ökat 6% per år sedan 2021. Det kan jämföras med drygt 2% för världsmarknaden. Tredje kvartalet var det elfte i rad med högre volym än året innan. Gränges har alltså inget problem att sälja aluminium. Problemet är snarare var produkterna säljs.

I USA, där Gränges kan ta bra betalt, jobbar fabrikerna redan på för fullt. Möjligheterna att öka produktionsvolymerna är begränsade utan dyra och tidskrävande investeringar.

Utrymme för ökad produktion finns istället i Europa och Asien. Där är konkurrensen hård och Gränges vinstmarginal på aluminiumprodukterna är mycket lägre. I Asien finns det gott om kinesiska konkurrenter.

Europa har också svagare skydd mot import än USA. EU har strafftullar på 14 till 25% på aluminium från Kina, att jämföra med USA:s 50% på all import. Intressant är att för stål har EU infört importkvoter och 50% tull på det som går över kvoten. Det har varit gynnsamt för stålindustrin. Något liknande finns inte för aluminium.

I Europa är efterfrågan svag, inte minst från bilindustrin. Gränges växer ändå genom att ta marknadsandelar. Under första kvartalet ökade volymen i Europa 16%.

Till Gränges fördel talar att fabrikerna redan är byggda och att en del av kostnaderna är fasta. Ett extra ton i en fabrik kan därför ge mer i rörelseresultat än vad som är snittet idag. Ledningen vill fylla fabrikerna till över 90% vid slutet av 2027.

Fakta

Batterierna som aldrig blev av

I Europa satsade Gränges stort på elbilar och batterier under utbyggnaden. År 2023 bestämde sig Gränges för att lägga 600 Mkr på att fördubbla tillverkningen av batterifolie i Finspång. Bakom låg ett avtal med en icke namngiven "ledande global batteritillverkare".

Den europeiska batteriboomen kom aldrig, och Northvolt gick i konkurs i mars 2025. I fjol var batterifolie och cellhöljen mindre än 1% vardera av det Gränges sålde i Europa.

Kylplattor till elbilsbatterier har gått bättre. Där har Gränges tagit 25% av den europeiska marknaden. Kinesiska bil- och batteritillverkare som bygger i Europa kan bli nya kunder. Men det räknar vi inte med under prognosperioden i vårt huvudscenario.

Prognoser och värdering

I vårt huvudscenario har vi utgått från antagandena nedan. Våra estimat bygger till stor del på konsensus från de åtta analytiker som följer bolaget, sammanställt av Factset.

  • Avkastning på kapitalet. Med ett sysselsatt kapital på runt 17 mdr kr räknar vi med att bolaget når en avkastning kring 14% under 2027 och 2028. Det är bättre än dagens 12,6% men fortfarande under målet på minst 15%. För att nå målet krävs ett rörelseresultat på minst 2,6 mdr kr.
  • Intjäning. Rörelseresultatet tror vi stiger från 2,1 mdr kr i år till 2,5 mdr kr 2028. I princip samma som analytikerkårens estimat.

    Analytikerna räknar med att rörelseresultatet i Amerika minskar med runt 250 Mkr fram till 2028. Hela ökningen ska alltså komma från Europa och Asien, där resultatet väntas stiga med drygt 400 Mkr.
  • Värdering. Historiskt har Gränges värderats till omkring 10x framåtblickande rörelseresultatet. Det tycker vi är en rimlig multipel för ett stort, etablerat bolag men som genererar låg avkastning på en stor del av tillgångarna. Vi ser en uppsida på omkring 30% inom några år.
  • Kassaflöde. Stora investeringar är redan gjorda. Analytikerna räknar med att det fria kassaflödet blir cirka 4 mdr kr totalt från 2026 till 2028. Det motsvarar 22% av börsvärdet och ger utrymme för högre utdelning eller återköp. Det stora kassaflödet är en av sakerna vi gillar mest med bolaget.

Som vi nämnde inledningsvis är omsättningen inte särskilt relevant för Gränges, eftersom kunderna betalar en stor del av Gränges råvarukostnader.

Slutsats

Fakta

Så agerar insiders

Senaste året har ingen i ledningen eller styrelsen köpt aktier på börsen. VD Jörgen Rosengren köpte i maj teckningsoptioner för 4,5 Mkr i bolagets optionsprogram för ledningen. Europa-chefen Fredrik Spens har sålt aktier för 1,3 Mkr efter att ha löst optioner.

Gränges har byggt ut fabrikerna och fyller dem nu i rask takt. Men den nya kostymen sitter inte perfekt.

Försäljningen växer i Europa och Asien, där varje extra ton ger relativt lite på sista raden. Vinsten kommer huvudsakligen från USA. Där är fabrikerna fulla, och efterfrågan har delvis orsakats av tullar och tillfällig brist på plåt.

Aktien har stigit 45% sedan vårt förra köpråd sommaren 2025. Om våra prognoser slår in finns ytterligare 30% att hämta kommande år. Det är en helt okej avkastning. Men den förutsätter att Europa och Asien börjar tjäna betydligt mer.

Risken är att det går åt andra hållet. Om tullarna och bristen på plåt i USA försvinner samtidigt som Europa och Asien fortsätter gå svagt, faller vinsten tillbaka. Då kan nedgången i aktien bli stor. Den som äger aktien kan behålla den, men vi blir inte övertygade på dagens kurs.

Tio största ägare i Gränges
Värde (Mkr)
Kapital
Fjärde AP-fonden
1 653
9,0%
AFA Försäkring
1 291
7,0%
Handelsbanken Fonder
1 072
5,8%
Swedbank Robur Fonder
1 071
5,8%
Carnegie Fonder
849
4,6%
Dimensional Fund Advisors
839
4,6%
Vanguard
741
4,0%
Alecta Tjänstepension
672
3,7%
BlackRock
498
2,7%
Fidelity Investments (FMR)
382
2,1%
Största insiders utanför topp tio
Värde (Mkr)
Kapital
Jörgen Rosengren
36
0,2%
Oskar Hellström
16
0,1%
Fredrik Spens
6
0,0%
Mats Backman
3
0,0%
Fredrik Arp
2
0,0%
Källa: Holdings
Totalt insynsägande: 
0,4%
Ämnen i artikeln

Gränges

Senast

173,30

1 dag %

1,35%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån