Kommentar Invisio
Vad:
Q3-rapport
Aktien:
-12% (30/10)
Råd:
Fortsatt köp

Invisio (224,60 kr) utvecklar och säljer avancerade kommunikationssystem som hjälper yrkesgrupper i bullriga och uppdragskritiska miljöer att arbeta säkrare samtidigt som deras hörsel skyddas.

Några exempel på kunder är den danska, brittiska och amerikanska armén samt svenska polisen. Cirka 85% av omsättningen kommer från försvarssegmentet. I dagsläget använder över 250 000 personer Invisios system.

Vi köpstämplade Invisio i slutet av juni.

I fredags (30/10) kom Invisio med sin Q3-rapport. Aktien föll 12% på beskedet.

Invisio
Q3 2026
Q3E 2026
Q3 2025
Orderingång
566 Mkr
549 Mkr
480 Mkr
Tillväxt Y/Y
17,8%
14,4%
-4,6%
Orderbok
498 Mkr
-
849 Mkr
Omsättning
408 Mkr
410 Mkr
291 Mkr
Tillväxt Y/Y
40,1%
40,9%
-17,2%
Bruttoresultat
228 Mkr
246 Mkr
166 Mkr
Bruttomarginal
56,0%
60,0%
57,0%
Rörelsekostnader
177 Mkr
177 Mkr
152 Mkr
Tillväxt Y/Y
16,6%
16,6%
16,6%
Ebitda-marginal
12,7%
16,9%
5,0%
Rörelseresultat
32,2 Mkr
50,8 Mkr
-3,2 Mkr
Ebit-marginal
7,9%
12,4%
-1,1%
Resultat per aktie
0,66 kr
0,84 kr
-0,09 kr

Fin orderingång

Orderingången i kvartalet var det inget fel på och steg 18% mot fjolåret och var 3% högre än analytikernas förhandstips.

Även omsättningen kom in enligt förväntan. Omsättningen landade på 408 Mkr (291) motsvarande 40% tillväxt. Estimaten låg på 410 Mkr.

Bruttomarginalen var dock svagare än väntat och uppgick till 56,0% (57,0). Det var lägre än estimaten på 60%.

Försämringen beror på kundmix, tullkostnader samt tillfälligt högre kostnader för vissa elektronikkomponenter. Den underliggande produktmarginalen beskrivs dock som "fortsatt stark".

För att säkerställa framtida leveranser har Invisio "ökat inköpen av utvalda strategiska komponenter och byggt upp lager där det bedömts lämpligt".

Det ska dock sägas att bruttomarginalen likt både orderingång och omsättning kan variera en hel del på kvartalsbasis, mer om det senare. På rullande tolv månader är bruttomarginalen 56,2%.

Rörelseresultatet var 32,2 Mkr (-3,2) med en marginal på 7,9% (-3,2). Estimaten var 50,8 Mkr respektive 12,4%. Kostnaderna kom in som väntat, så förklaringen till den lägre rörelsemarginalen är bruttomarginalen.

Återhämtning i USA

Ett glädjeämne i kvartalet var att aktiviteten i USA ökade. Omsättningen steg 57% i kvartalet till 133 Mkr (84,6) och står för 20% av omsättningen (402 Mkr) på rullande tolv månader.

Lars Højgård Hansen lyfter fram utvecklingen i sitt VD-ord och skriver "Effekterna av den tidigare delvisa nedstängningen av den amerikanska statsapparaten och omorganisationerna inom det amerikanska försvarsdepartementet har nu avtagit betydligt. Utvecklingen stödjer vår tidigare bedömning att den lägre orderingången och försäljningen under första halvåret främst berodde på uppskjutna inköp och inte på en försvagning av den underliggande efterfrågan".

Utvecklingen kan som sagt vara volatil på kvartalsbasis. Därför bör man se utveckling över tid snarare än under enskilda kvartal.

Fakta

Andra bolag med stora variationer

Det finns en del andra bolag med liknande egenskaper som också har stora kvartalsvariationer. Några exempel är CellaVision, C-Rad, Micro Systemation och Qualisys. Bolagen är med i peer-tabellen längst ned.

Det är alltid lite vanskligt med bolag som har stora kvartalsvariationer. Ju större bolagen blir rent omsättningsmässigt desto mindre brukar variationerna vara. Samtidigt finns det ofta tydliga säsongseffekter för bolagen vars (ofta offentliga) kunder har budgetår som löper ut vid årsskiftet. Årets andra halvår brukar därför vara säsongsmässigt starkare.

Invisio värdering
EV/Sales
4,9x
EV/Ebit 
26,7x
P/E
36,6x

Bakåtblickande per Q3 2026 värderas Invisio till knappt 5x omsättningen (EV/Sales) och 27x rörelsevinsten (EV/Ebit). Invisio har en stark balansräkning med en nettokassa på 373 Mkr (exklusive leasingskulder på 74 Mkr) vid utgången av tredje kvartalet.

Fakta

Så agerar insiders

Senaste året uppgår insynsköpen till 13 Mkr. VD Højgård Hansen köpte aktier för knappt 5 Mkr i november ifjol.

Inga insynsförsäljningar finns registrerade senaste året.

VD Højgård Hansen lyfter fram att "marknadsaktiviteten förväntas förbli hög under många år, driven av omfattande moderniseringsbehov och ökade försvarsutgifter som successivt väntas resultera i en starkare efterfrågan".

Ramavtal i Kandada

Invisio har under de senaste åren stärkt produktportföljen och breddat kundbasen. Under kvartalet tog bolaget bland annat ett ramavtal med den kanadensiska försvarsmakten - värt upp till 450 Mkr. Det är ett bra betyg.

Lönsamhetsmässigt var Q3 inget att hurra över men det berodde främst på en svagare bruttomarginal än väntat.

På analytikerprognoserna för 2027E värderas Invisio till 17x rörelsevinsten. Det är inte lågt i absoluta tal men samtidigt betydligt lägre än historiskt. Det senaste decenniet har aktien typiskt sett värderats till runt 28x den framåtblickande rörelsevinsten (EV/Ebit FY2) i snitt. På 2028E faller värderingen till runt 13,5x rörelsevinsten.

För investerare som vill ha exponering mot försvarsbolag och inte räds stora variationer på kvartalsbasis (både operativt och aktiekursmässigt) kan överväga en post.

Jämförelsetalen för fjärde kvartalet är exempelvis tuffa. Orderboken uppgick till 658 Mkr (849) vilket är 24% lägre vid utgången av Q3 jämfört med fjolåret.

Aktien är upp 12% sedan vi köpstämplade Invisio i somras. Långsiktigt är vi fortsatt positiva och behåller köprådet på aktien.

Bolag
Avkastning
1 år %
P/E
2027E
EV/Ebit
2027E
EV/Sales
2027E
Ebit-marginal
2027E %
Årlig tillväxt
2027E-2028E %
Invisio
-26%
22,9x
17,0x
4,0x
23,6%
20,3%
Saab
32%
34,0x
26,2x
3,0x
11,4%
20,5%
Thales
-2%
19,2x
14,5x
1,9x
13,1%
9,2%
Kongsberg Gruppen
86%
32,0x
26,7x
4,7x
17,6%
42,4%
GN Store
-8%
30,7x
36,3x
2,5x
7,0%
4,3%
Demant
70%
21,6x
17,9x
3,4x
18,7%
7,3%
HMS Networks
-9%
26,5x
21,7x
5,7x
26,0%
10,4%
C-Rad
-28%
12,3x
8,2x
1,5x
18,3%
9,3%
Micro Systemation
56%
19,4x
14,9x
3,1x
20,5%
13,4%
Qualisys
-26%
9,1x
6,7x
1,2x
18,7%
7,2%
Genomsnitt
14%
22,8x
19,0x
3,1x
17,5%
14,4%
Källa: Factset
Ämnen i artikeln

INVISIO

Senast

213,40

1 dag %

−2,20%

1 dag

1 mån

1 år

Marknadsöversikt

1 DAG %

Senast

1 mån