Yubico minskar omsättning och rörelseresultat
Cybersäkerhetsbolaget Yubico redovisar minskad omsättning och rörelseresultat under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.

14 augusti, 2025
Cybersäkerhetsbolaget Yubico redovisar minskad omsättning och rörelseresultat under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.

14 augusti, 2025
Cybersäkerhetsbolaget Yubico redovisar minskad omsättning och rörelseresultat under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen sjönk 18,8 procent till 499,1 miljoner kronor (614,4).
ARR (årliga återkommande intäkter) uppgick till 394,4 miljoner kronor (287,6), en ökning med 37,1 procent.
Bruttoresultatet blev 394,5 miljoner kronor (493,4), med en bruttomarginal på 79,0 procent (80,3).
Rörelseresultatet blev 21,2 miljoner kronor (130,8). Rörelsemarginalen var 4,2 procent (21,3).
Resultatet efter skatt blev 8,9 miljoner kronor (103,6). Resultat per aktie uppgick till 0,10 kronor (1,17).
Orderingången landade på 621,8 miljoner kronor (672,6).
Yubico, Mkr | Q2-2025 | Q2-2024 | Förändring |
|---|---|---|---|
Orderingång | 621,8 | 672,6 | -7,6% |
Nettoomsättning | 499,1 | 614,4 | -18,8% |
Bruttoresultat | 394,5 | 493,4 | -20,0% |
Bruttomarginal | 79,0% | 80,3% | |
Rörelseresultat | 21,2 | 130,8 | -83,8% |
Rörelsemarginal | 4,2% | 21,3% | |
Nettoresultat | 8,9 | 103,6 | -91,4% |
Resultat per aktie, kronor | 0,10 | 1,17 | -91,5% |
Cybersäkerhetsbolaget Yubico redovisar minskad omsättning och rörelseresultat under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.

14 augusti, 2025
Cybersäkerhetsbolaget Yubico redovisar minskad omsättning och rörelseresultat under andra kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen sjönk 18,8 procent till 499,1 miljoner kronor (614,4).
ARR (årliga återkommande intäkter) uppgick till 394,4 miljoner kronor (287,6), en ökning med 37,1 procent.
Bruttoresultatet blev 394,5 miljoner kronor (493,4), med en bruttomarginal på 79,0 procent (80,3).
Rörelseresultatet blev 21,2 miljoner kronor (130,8). Rörelsemarginalen var 4,2 procent (21,3).
Resultatet efter skatt blev 8,9 miljoner kronor (103,6). Resultat per aktie uppgick till 0,10 kronor (1,17).
Orderingången landade på 621,8 miljoner kronor (672,6).
Yubico, Mkr | Q2-2025 | Q2-2024 | Förändring |
|---|---|---|---|
Orderingång | 621,8 | 672,6 | -7,6% |
Nettoomsättning | 499,1 | 614,4 | -18,8% |
Bruttoresultat | 394,5 | 493,4 | -20,0% |
Bruttomarginal | 79,0% | 80,3% | |
Rörelseresultat | 21,2 | 130,8 | -83,8% |
Rörelsemarginal | 4,2% | 21,3% | |
Nettoresultat | 8,9 | 103,6 | -91,4% |
Resultat per aktie, kronor | 0,10 | 1,17 | -91,5% |
Aktieanalys
Emissioner


Aktieanalys
Emissioner


1 DAG %
Senast


OMX Stockholm 30
0,30%
(vid stängning)
Boliden
29 augusti, 07:00
Kommentar: Ett nytt Boliden
Crowdstrike
28 augusti, 16:49
Cyberaktierna rusar — här är analytikernas favoriter
Rutger Arnhult
28 augusti, 16:01
Rutger Arnhults bolag rapporterar miljardvinst
Alimak
28 augusti, 15:05
Alimak: Kan förvärvet ge lönsamhetslyft?
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 331,26