Mips minskade rörelseresultatet lite mer än väntat
Hjälmsäkerhetsbolaget Mips redovisar en omsättning som var lägre än väntat under tredje kvartalet. Rörelseresultatet var något sämre än väntat.

22 oktober, 2025
Hjälmsäkerhetsbolaget Mips redovisar en omsättning som var lägre än väntat under tredje kvartalet. Rörelseresultatet var något sämre än väntat.

22 oktober, 2025
Omsättningen steg 9,8 procent till 135 miljoner kronor (123). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 140. Den organiska försäljningstillväxten var 10 procent (69).
Rörelseresultatet blev 44 miljoner kronor (48), väntat var 45. Rörelsemarginalen var 32,6 procent (39,0).
Resultatet efter skatt blev 34 miljoner kronor (36).
Resultat per aktie uppgick till 1,29 kronor (1,37).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 41 miljoner kronor (36).
Mips, Mkr | Q3-2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 135 | 140 | -3,6% | 123 | 9,8% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 10 | 69 | -85,5% | ||
Rörelseresultat | 44 | 45 | -2,2% | 48 | -8,3% |
Rörelsemarginal | 32,6% | 32,1% | 39,0% | ||
Nettoresultat | 34 | 36 | -5,6% | ||
Resultat per aktie, kronor | 1,29 | 1,37 | -5,8% | ||
Kassaflöde från löpande verksamhet | 41 | 36 | 13,9% |
Konsensusdata från Factset
Hjälmsäkerhetsbolaget Mips redovisar en omsättning som var lägre än väntat under tredje kvartalet. Rörelseresultatet var något sämre än väntat.

22 oktober, 2025
Omsättningen steg 9,8 procent till 135 miljoner kronor (123). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 140. Den organiska försäljningstillväxten var 10 procent (69).
Rörelseresultatet blev 44 miljoner kronor (48), väntat var 45. Rörelsemarginalen var 32,6 procent (39,0).
Resultatet efter skatt blev 34 miljoner kronor (36).
Resultat per aktie uppgick till 1,29 kronor (1,37).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 41 miljoner kronor (36).
Mips, Mkr | Q3-2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 135 | 140 | -3,6% | 123 | 9,8% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 10 | 69 | -85,5% | ||
Rörelseresultat | 44 | 45 | -2,2% | 48 | -8,3% |
Rörelsemarginal | 32,6% | 32,1% | 39,0% | ||
Nettoresultat | 34 | 36 | -5,6% | ||
Resultat per aktie, kronor | 1,29 | 1,37 | -5,8% | ||
Kassaflöde från löpande verksamhet | 41 | 36 | 13,9% |
Konsensusdata från Factset
Aktieanalys
Emissioner


Aktieanalys
Emissioner


1 DAG %
Senast


OMX Stockholm 30
0,30%
(vid stängning)
Boliden
29 augusti, 07:00
Kommentar: Ett nytt Boliden
Crowdstrike
28 augusti, 16:49
Cyberaktierna rusar — här är analytikernas favoriter
Rutger Arnhult
28 augusti, 16:01
Rutger Arnhults bolag rapporterar miljardvinst
Alimak
28 augusti, 15:05
Alimak: Kan förvärvet ge lönsamhetslyft?
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 331,26