Itab ökar omsättningen – nedskrivningar tynger resultatet
Butiksinredningsbolaget Itab redovisar en ökad omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan, medan rörelseresultatet sjönk kraftigt.

Idag, 07:19
Butiksinredningsbolaget Itab redovisar en ökad omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan, medan rörelseresultatet sjönk kraftigt.

Idag, 07:19
Omsättningen steg 3,0 procent till 3 397 miljoner kronor (3 297).
Justerat ebitda uppgick till 376 miljoner kronor (369), med en justerad ebitda-marginal på 11,1 procent (11,2).
Rörelseresultatet blev 6 miljoner kronor (220), med en rörelsemarginal på 0,2 procent (6,7).
Resultatet belastades av engångsposter på 242 miljoner kronor, varav 222 miljoner kronor avsåg avbruten implementering av ett nytt affärssystem.
Nettoresultatet blev -68 miljoner kronor (99) och resultatet per aktie -0,29 kronor (0,36).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -168 miljoner kronor (-9).
Vd Björn Borgman uppger att synergierna från HMY-förvärvet utvecklas enligt plan och att arbetet med att effektivisera produktionsstrukturen fortsätter.
Bolaget lämnar ingen ny prognos men upprepar målsättningen om en rörelsemarginal på 7–9 procent över en konjunkturcykel.
"En av de stora utmaningarna för koncernen i närtid är utvecklingen av stålpriser i Europa, vilket är Itabs största insatsvara. Arbetet med att minimera effekten av de ökade kostnaderna har påbörjats. Vårt fokus den närmaste tiden är i övrigt fortsatt på målmedvetet arbete med
vår interna effektivitet, realisering av identifierade synergier, aktivt och kundnära försäljningsarbete, effektivisering av vår produktion och minskad kapitalbindning", skriver Itab-chefen och fortsätter.
"Genom att prioritera tillväxt inom Retail Tech samt att skapa en mer flexibel kostnadsstruktur är vår övergripande målsättning att successivt närma oss vårt finansiella mål om 7-9 procent i ebit-marginal på årsbasis."
Nyckeltal, Mkr | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 3 397 | 3 297 | +3,0% |
Justerat ebitda | 376 | 369 | +1,9% |
Justerad ebitda-marginal, % | 11,1 | 11,2 | -0,1 pp |
Rörelseresultat | 6 | 220 | -97,3% |
Rörelsemarginal, % | 0,2 | 6,7 | -6,5 pp |
Nettoresultat | -68 | 99 | |
Resultat per aktie, kr | -0,29 | 0,36 | |
Kassaflöde från löpande verksamheten | -168 | -9 |
Butiksinredningsbolaget Itab redovisar en ökad omsättning under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan, medan rörelseresultatet sjönk kraftigt.

Idag, 07:19
Omsättningen steg 3,0 procent till 3 397 miljoner kronor (3 297).
Justerat ebitda uppgick till 376 miljoner kronor (369), med en justerad ebitda-marginal på 11,1 procent (11,2).
Rörelseresultatet blev 6 miljoner kronor (220), med en rörelsemarginal på 0,2 procent (6,7).
Resultatet belastades av engångsposter på 242 miljoner kronor, varav 222 miljoner kronor avsåg avbruten implementering av ett nytt affärssystem.
Nettoresultatet blev -68 miljoner kronor (99) och resultatet per aktie -0,29 kronor (0,36).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -168 miljoner kronor (-9).
Vd Björn Borgman uppger att synergierna från HMY-förvärvet utvecklas enligt plan och att arbetet med att effektivisera produktionsstrukturen fortsätter.
Bolaget lämnar ingen ny prognos men upprepar målsättningen om en rörelsemarginal på 7–9 procent över en konjunkturcykel.
"En av de stora utmaningarna för koncernen i närtid är utvecklingen av stålpriser i Europa, vilket är Itabs största insatsvara. Arbetet med att minimera effekten av de ökade kostnaderna har påbörjats. Vårt fokus den närmaste tiden är i övrigt fortsatt på målmedvetet arbete med
vår interna effektivitet, realisering av identifierade synergier, aktivt och kundnära försäljningsarbete, effektivisering av vår produktion och minskad kapitalbindning", skriver Itab-chefen och fortsätter.
"Genom att prioritera tillväxt inom Retail Tech samt att skapa en mer flexibel kostnadsstruktur är vår övergripande målsättning att successivt närma oss vårt finansiella mål om 7-9 procent i ebit-marginal på årsbasis."
Nyckeltal, Mkr | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 3 397 | 3 297 | +3,0% |
Justerat ebitda | 376 | 369 | +1,9% |
Justerad ebitda-marginal, % | 11,1 | 11,2 | -0,1 pp |
Rörelseresultat | 6 | 220 | -97,3% |
Rörelsemarginal, % | 0,2 | 6,7 | -6,5 pp |
Nettoresultat | -68 | 99 | |
Resultat per aktie, kr | -0,29 | 0,36 | |
Kassaflöde från löpande verksamheten | -168 | -9 |
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,00%
(vid stängning)
NCC
Idag, 07:19
Stark orderingång för NCC
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 287,02