Just nu: Latour ökar omsättning och rörelseresultat
Investmentbolaget Latour ökar orderingåneg, omsättningen och vinsten i det tredje kvartalet.

Idag, 08:48
Investmentbolaget Latour ökar orderingåneg, omsättningen och vinsten i det tredje kvartalet.

Idag, 08:48
Investmentbolaget Latour ökar orderingåneg, omsättningen och vinsten i det tredje kvartalet. Substansvärdet steg till 216 kronor per aktie.
Omsättningen steg 6,1 procent till 7 164 miljoner kronor (6 750). Den organiska tillväxten var 5 procent.
Rörelseresultatet blev 1 207 miljoner kronor (890), med en rörelsemarginal på 16,8 procent (13,2).
Justerat rörelseresultat blev 1 213 miljoner kronor (936), med en justerad rörelsemarginal på 16,9 procent (13,9).
Resultatet före skatt var 2 024 miljoner kronor (1 222).
Resultatet efter skatt blev 1 807 miljoner kronor (1 056), en ökning med 71,1 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 2,80 kronor (1,64), vilket innebär en ökning med 70,7 procent mot föregående år.
Orderingången landade på 7 175 miljoner kronor (6 644), en ökning med 8,0 procent mot föregående år.
Substansvärde per aktie låg på 216 kronor (210). I slutet av andra kvartalet var substansvärdet 203 kronor och den 2 november uppgick det till 223 kronor per aktie.
"Våra förvärvsaktiviteter fortsätter i oförminskad takt och vi utvärderar löpande möjligheter att stärka befintliga verksamheter och etablera oss inom nya områden", uppger vd Johan Hjretonsson i en kommentar.
"Parallellt med våra förvärvsaktiviteter fortsätter vi att investera i och utveckla våra befintliga verksamheter med fokus på långsiktig konkurrenskraft och lönsam tillväxt", fortsätter Latour-chefen.
Han uppger också att Latour intensifierar sina satsningar inom AI och siktar på att ligga framkant vad gäller användning av tekniken inom sina verksamheter.
Latour, Mkr | Q3-2026 | Q3-2025 | Förändring |
Orderingång | 7 175 | 6 644 | 8,0% |
Nettoomsättning | 7 164 | 6 750 | 6,1% |
Rörelseresultat | 1 207 | 890 | 35,6% |
Rörelsemarginal | 16,8% | 13,2% | |
Justerat rörelseresultat | 1 213 | 936 | 29,6% |
Justerad rörelsemarginal | 16,9% | 13,9% | |
Resultat före skatt | 2 024 | 1 222 | 65,6% |
Nettoresultat | 1 807 | 1 056 | 71,1% |
Resultat per aktie, kronor | 2,80 | 1,64 | 70,7% |
Substansvärde per aktie, kronor | 216 | 210 | 2,9% |
Investmentbolaget Latour ökar orderingåneg, omsättningen och vinsten i det tredje kvartalet.

Idag, 08:48
Investmentbolaget Latour ökar orderingåneg, omsättningen och vinsten i det tredje kvartalet. Substansvärdet steg till 216 kronor per aktie.
Omsättningen steg 6,1 procent till 7 164 miljoner kronor (6 750). Den organiska tillväxten var 5 procent.
Rörelseresultatet blev 1 207 miljoner kronor (890), med en rörelsemarginal på 16,8 procent (13,2).
Justerat rörelseresultat blev 1 213 miljoner kronor (936), med en justerad rörelsemarginal på 16,9 procent (13,9).
Resultatet före skatt var 2 024 miljoner kronor (1 222).
Resultatet efter skatt blev 1 807 miljoner kronor (1 056), en ökning med 71,1 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 2,80 kronor (1,64), vilket innebär en ökning med 70,7 procent mot föregående år.
Orderingången landade på 7 175 miljoner kronor (6 644), en ökning med 8,0 procent mot föregående år.
Substansvärde per aktie låg på 216 kronor (210). I slutet av andra kvartalet var substansvärdet 203 kronor och den 2 november uppgick det till 223 kronor per aktie.
"Våra förvärvsaktiviteter fortsätter i oförminskad takt och vi utvärderar löpande möjligheter att stärka befintliga verksamheter och etablera oss inom nya områden", uppger vd Johan Hjretonsson i en kommentar.
"Parallellt med våra förvärvsaktiviteter fortsätter vi att investera i och utveckla våra befintliga verksamheter med fokus på långsiktig konkurrenskraft och lönsam tillväxt", fortsätter Latour-chefen.
Han uppger också att Latour intensifierar sina satsningar inom AI och siktar på att ligga framkant vad gäller användning av tekniken inom sina verksamheter.
Latour, Mkr | Q3-2026 | Q3-2025 | Förändring |
Orderingång | 7 175 | 6 644 | 8,0% |
Nettoomsättning | 7 164 | 6 750 | 6,1% |
Rörelseresultat | 1 207 | 890 | 35,6% |
Rörelsemarginal | 16,8% | 13,2% | |
Justerat rörelseresultat | 1 213 | 936 | 29,6% |
Justerad rörelsemarginal | 16,9% | 13,9% | |
Resultat före skatt | 2 024 | 1 222 | 65,6% |
Nettoresultat | 1 807 | 1 056 | 71,1% |
Resultat per aktie, kronor | 2,80 | 1,64 | 70,7% |
Substansvärde per aktie, kronor | 216 | 210 | 2,9% |
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
Börsen


Aktier
Aktieanalyser
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
−0,86%
(09:40)
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 258,85