Ambea ökade justerat ebita-resultat mer än väntat
Vård- och omsorgsbolaget Ambea redovisar ett högre resultat än väntat för det tredje kvartalet.

Idag, 07:31
Vård- och omsorgsbolaget Ambea redovisar ett högre resultat än väntat för det tredje kvartalet.

Idag, 07:31
Omsättningen var i linje med analytikernas förväntningar.
Nettoomsättningen steg 8 procent till 4 447 miljoner kronor (4 114). Utfallet kan jämföras med Modular Finance analytikerkonsensus som låg på 4 379 miljoner kronor.
Den organiska tillväxten uppgick till 5 procent, medan förvärvad tillväxt bidrog med 2 procent och valutaeffekter med 1 procent.
"Validia i Finland hade den starkaste tillväxten, främst driven av förvärv. Högre beläggning och nya omsorgsplatser bidrog till utvecklingen", säger vd Mark Jensen.
Det justerade ebita-resultatet uppgick till 668 miljoner kronor (570), väntat 617, med en justerad ebita-marginal på 15,0 procent (13,9).
Ebita-resultatet blev 645 miljoner kronor (565), med en ebita-marginal på 14,5 procent (13,7).
Rörelseresultatet blev 619 miljoner kronor (539), med en rörelsemarginal på 13,9 procent (13,1).
Nettoresultatet blev 380 miljoner kronor (322).
Resultatet per aktie uppgick till 4,86 kronor (3,83).
Jensen beskriver kvartalet som starkt och framhåller att samtliga affärsområden levererar goda resultat. Han pekar bland annat på operationella förbättringar inom Nytida, högre beläggning inom Vardaga och positiva effekter från Stendis omställningsprogram. Samtidigt påverkas Validias marginal negativt på kort sikt av investeringar i verksamheten.
Efter kvartalets utgång har Ambea fullföljt det offentliga uppköpserbjudandet av Humana och förvärvat 98 procent av aktierna. Integrationsarbetet har inletts med fokus på att tillvarata styrkorna i de båda verksamheterna, enligt vd.
Ambea, Mkr | Q3 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 4 447 | 4 379 | +1,6% | 4 114 | +8% |
Justerat ebita | 668 | 617 | +8,3% | 570 | +17% |
Justerad ebita-marginal | 15,0% | – | – | 13,9% | +1,1 pp |
Ebita | 645 | – | – | 565 | +14% |
Ebita-marginal | 14,5% | – | – | 13,7% | +0,8 pp |
Rörelseresultat | 619 | – | – | 539 | +15% |
Rörelsemarginal | 13,9% | – | – | 13,1% | +0,8 pp |
Nettoresultat | 380 | – | – | 322 | +18% |
Resultat per aktie, kr | 4,86 | – | – | 3,83 | +27% |
Konsensus från Modular Finance
Vård- och omsorgsbolaget Ambea redovisar ett högre resultat än väntat för det tredje kvartalet.

Idag, 07:31
Omsättningen var i linje med analytikernas förväntningar.
Nettoomsättningen steg 8 procent till 4 447 miljoner kronor (4 114). Utfallet kan jämföras med Modular Finance analytikerkonsensus som låg på 4 379 miljoner kronor.
Den organiska tillväxten uppgick till 5 procent, medan förvärvad tillväxt bidrog med 2 procent och valutaeffekter med 1 procent.
"Validia i Finland hade den starkaste tillväxten, främst driven av förvärv. Högre beläggning och nya omsorgsplatser bidrog till utvecklingen", säger vd Mark Jensen.
Det justerade ebita-resultatet uppgick till 668 miljoner kronor (570), väntat 617, med en justerad ebita-marginal på 15,0 procent (13,9).
Ebita-resultatet blev 645 miljoner kronor (565), med en ebita-marginal på 14,5 procent (13,7).
Rörelseresultatet blev 619 miljoner kronor (539), med en rörelsemarginal på 13,9 procent (13,1).
Nettoresultatet blev 380 miljoner kronor (322).
Resultatet per aktie uppgick till 4,86 kronor (3,83).
Jensen beskriver kvartalet som starkt och framhåller att samtliga affärsområden levererar goda resultat. Han pekar bland annat på operationella förbättringar inom Nytida, högre beläggning inom Vardaga och positiva effekter från Stendis omställningsprogram. Samtidigt påverkas Validias marginal negativt på kort sikt av investeringar i verksamheten.
Efter kvartalets utgång har Ambea fullföljt det offentliga uppköpserbjudandet av Humana och förvärvat 98 procent av aktierna. Integrationsarbetet har inletts med fokus på att tillvarata styrkorna i de båda verksamheterna, enligt vd.
Ambea, Mkr | Q3 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q3 2025 | Förändring |
Omsättning | 4 447 | 4 379 | +1,6% | 4 114 | +8% |
Justerat ebita | 668 | 617 | +8,3% | 570 | +17% |
Justerad ebita-marginal | 15,0% | – | – | 13,9% | +1,1 pp |
Ebita | 645 | – | – | 565 | +14% |
Ebita-marginal | 14,5% | – | – | 13,7% | +0,8 pp |
Rörelseresultat | 619 | – | – | 539 | +15% |
Rörelsemarginal | 13,9% | – | – | 13,1% | +0,8 pp |
Nettoresultat | 380 | – | – | 322 | +18% |
Resultat per aktie, kr | 4,86 | – | – | 3,83 | +27% |
Konsensus från Modular Finance
Mellanårsvalet
Aktieanalyser
Aktier
Mellanårsvalet
Aktieanalyser
Aktier
1 DAG %
Senast
OMX Stockholm 30
0,24%
(09:16)
Hemnet
Idag, 08:20
Hemnet byter VD – Gustafsson lämnar
OMX Stockholm 30
1 DAG %
Senast
3 292,25